Egen madlavning vs. fastfood

Opgave 1 - Havregrød, cornflakes eller morgenmadsmenu

Havregryn eller cornflakes? Hvad er prisforskellen?

I denne opgave skal i beregne hvad det koster at lave morgenmad. Til morgenmad skal i lave: Havregrød.

"Oatmeal, Part 2" er emmadiscovery er licenseret under CC BY 2.0

En simpel opskrift på havregrød skal i bruge:

  • 30 g havregryn, grovvalset - 15 kr./kg
  • 3 dl koldt vand
  • 2 dadel, finthakkede - 25 kr for 50 stk.
  • 1 tsk kanel
  • 0,50 tsk stødt kardemomme
  • 0,50 tsk stødt ingefær
  • 1 nip salt
  • 1 knivspids vaniljepulver
  • 1 dl mælk - 11 kr. pr. L

Topping:

  • 1 tsk kanel
  • 1 tsk sukker
  • 1 tsk smør
  • 1 banan, i skiver - 3 kr./stk.

Øvrige ingredienser: 2 kr. pr. potion

Hvad koster det at lave havregrød/portion?

Hvad koster det for 25 portioner svarende til en måned?

Hvor ofte skal der handles ind?

Et alternativ kunne være Cornflakes.

En stor pakke koster 30 kr, Der er ca. 10 portioner i den. I bruger ca. 2 dl mælk pr. portion. Hvad koster det?

Hvad koster en morgenmad hos McDonalds?

"Double Bacon McMuffin, McCafe Latte - McDonalds Holmesglen AUD2.45, AUD2.90" af avlxyz er licenseret under CC BY-SA 2.0

Læs om mad på budget her.

Opskrift på grød findes her.

Opgave 2 - Fajitas eller Pizza

Hvad koster det at lave 4 portioner Fajitas?

"Chicken Fajitas with Slow Roasted Tomato Salsa" af esimpraim er licenseret under CC BY-NC-ND 2.0

Opskrift

Opskrift på Fajitas findes her. 

Lime marinade

  • 2 lime, saften herfra
  • 1 spsk sukker
  • 1 spsk olivenolie
  • 2 tsk stødt spidskommen, stødt
  • 1 tsk stødt koriander
  • 1 tsk røget paprika
  • sort peber, friskkværnet

Derudover

  • 450 g kyllingebryst, skåret i tynde strimler - 35 kr for 450 g
  • 2 rød peberfrugt, skåret i tynde strimler - 6 kr./stk.
  • 1 grøn peberfrugt, skåret i tynde strimler - 6 kr./stk.
  • 3 løg, skåret i tynde både - 5 stk. for 10 kr.
  • 2 øko lime, skåret i halve - 3 kr./stk.
  • 1 spsk olivenolie, til stegning
  • salt
  • sort peber, friskkværnet

Tilbehør

  • 8 tortillapandekager - 8 stk for 24 kr.
  • 2 håndfulde frisk koriander
  • 4 spsk sriracha chilisauce
  • 1 avocado, skåret i skiver - 7 kr./stk.

Hertil serveres ris: 2 dl ris (80 gram) + 1 revet gulerod (6 stk for 10 kr.) + 1 løg til 4 dl vand

Øvrige ingredienser 5 kr.

Disse 4 portioner kan for eksempel fordeles således: 2x aftensmad, hvoraf den ene fryses samt 2x frokost. Hvad er det pr. portion?

Hvis du tilsvarende skulle spise pizza 1 dag og burgere den anden dag?

Har du et spørgsmål, du vil stille om Egen madlavning vs. fastfood? Skriv det i Webmatematiks forum!
Har du en kommentar til indholdet på denne side? Send os en mail!